Kínai körkép
2025. január 06. írta: kazsiafigyelo

Kínai körkép

Gazdasági és külpolitikai fejlemények, illetve kínai karácsonyozási trendek

A 2024-es év a kínai gazdaság szempontjából mindenképpen hektikus volt, és ez decemberben sem volt másképp. Erről korábban több ízben is beszámoltunk, érintve a jüan helyzetéta kínai autóipar kihívásait illetve a turizmusra gyakorolt hatásokat. A mostani hírlevélben a decemberi fontosabb fejleményeken túl a fentiek közül több témát is érinteni fogunk, megpróbálva összegezni az elmúlt évet.

Növekedésre ösztökélve, fogyasztás mindenek felett

Az ambiciózus célok ellenére Kína elmaradt a 2024-re kitűzött 5%-os (GDP) növekedési céltól. A lassulást elsősorban az ingatlanszektor válságának, a gyengébb belső keresletnek és a változékony globális környezetnek tulajdonították. A kínai kormány egy újfajta fiskális és monetáris megközelítést fogadott el jövőre e problémák kezelésére.

A legfontosabb intézkedések között Peking bejelentette a költségvetési hiánynak a GDP 4%-ára, a valaha mért legmagasabb szintre történő növelését, mintegy 1,3 billió jüanos növekedéssel, amelyet a költségvetésen kívüli speciális kötvényekből finanszíroznak. E beavatkozások célja a belső kereslet ösztönzése, az ingatlanszektor válságának enyhítése és az Egyesült Államok, EU által a kínai importra bejelentett esetleges új vámok ellensúlyozása. Emellett további monetáris enyhítés várható, beleértve a kamatcsökkentést és a pénzügyi rendszerbe történő likviditásinjekciókat a beruházások és a fogyasztás ösztönzése érdekében.

Ezzel párhuzamosan a kínai élelmiszerfogyasztás tovább nőtt, újabb rekordokat döntve. Kína például világ legnagyobb élelmiszer-importőrévé is vált, a minőségi és fenntartható termékek iránti növekvő kereslettel.

Külön figyelemre méltóak a borimport adatai, amelyek az előző évhez képest mennyiségi és értékbeli növekedést mutatnak. Franciaország, Ausztrália, Chile, Olaszország és az Egyesült Államok a legnagyobb beszállítók közé tartoznak. A nemzetközi vállalatok számára a fő kihívást továbbra is a helyi verseny jelenti, de az innováció iránti kereslet termékeny talajt biztosít az újabb szereplők számára.

EV diplomácia

A diplomácia sokféle alfajáról és eszközeiről hallottunk már (pandadiplomácia, kulturális diplomácia, vakcina-diplomácia, stb.), de Kína egy új eszközzel bővíti a repertoárját, méghozzá azzal, amiben most a legversenyképesebbnek bizonyul: az elektromos autó gyártásában.

Kína aktívan toboroz tudományos és technológiai tanácsadókat külföldi nagykövetségeire, különös hangsúlyt fektetve az elektromos járművek (EV) szektorára. Ez a toborzási kampány olyan időszakban zajlik, amikor Kína, amely a világ legnagyobb EV-piaca, túlkapacitással kapcsolatos vádakkal és vámokkal szembesül olyan országoktól, mint az Egyesült Államok, Kanada és Európa országai az elektromos autóira vonatkozóan. A toborzási folyamat során nemrégiben több száz diplomata-jelölt tett vizsgát Pekingben. Ezeket a jelölteket állami tulajdonú kutatóintézetek vagy kormányzati ügynökségek jelölték Kína-szerte, és a Kínai Kommunista Párt ideológiájának megértéséről, valamint az EV-szektor ismeretéről vizsgáztatták őket. A jelentkezők többségéről azt jelentették, hogy folyékonyan beszélnek angolul és korábban külföldön tanultak.

Bár a betöltendő pozíciók pontos száma nem ismert, ez a toborzási erőfeszítés része a kínai Tudományos és Technológiai Minisztérium szélesebb körű kezdeményezésének, amely tudományos tehetségek csoportját kívánja létrehozni a külföldi diplomáciai missziók számára. Ez a lépés aláhúzza Kína stratégiai fókuszát arra, hogy megerősítse diplomáciai szerepvállalását az EV-szektorban, valószínűleg válaszul a növekvő nemzetközi ellenőrzésre, rivalizálásra és nem egyenlő feltételekkel működő versenyre ebben az iparágban.

The diplomatic push comes as the US, Canada and Europe have slapped tariffs on Chinese EVs in a bid to counter state subsidies and level the playing field. Photo: AFP

Eladásra váró autótenger, a hajó készen áll, de szükség van a jó közvetítőkre is. (Forrás: SCMP)

Még több autóipar…

2023-ban Kína már uralta a globális autógyártást, az adott évben gyártott autók közel egyharmadát adta. Az ország jelenleg pedig már több autót gyárt és exportál, mint bármely más ország a világon. Itt nyugodtan beszélhetünk túltermelésről is, az extra kapacitást Kína elsősorban a fejlődő országokba illetve a “Globális Délre” próbálja exportálni.

 

Kínai exporttermékekre eddig kivetett vámok és tarifák országok és annak mértéke szerint. (Forrás: Visual Capitalist)

Külpolitika

A kínai gazdaságot természetesen nem csak a belső konjuktúra és az autóipar exportja mozgatja, hanem ezekkel összekapcsolódnak a különböző globális, regionális és szomszédsági folyamatok is. A Trump adminisztráció az elsődleges ilyen rizikófaktor de az azzal járó következményeket még csak idén fogjuk látni kibontakozni. Mindeközben a Biden-adminsztráció egyik utolsó lépeseként december 2-án az Egyesült Államok kibővítette a chipek exportjának ellenőrzését, és 140 szervezetet vett fel az ellenőrizendők listájára. (Természetesen ezt a lépést Kína nem hagyta viszontválasz nélkül.)

Emellett Pekingnek több kihívással is szembe kell néznie a Koreai-félsziget felől. Szöul politikai turbulenciája és az észak-déli kapcsolatok romlása, a Japánnal és az Egyesült Államokkal való biztonsági együttműködés megerősítésére irányuló, hatalomból eltávolított elnök, Yoon törekvései közepette mind aggodalomra adnak okot Peking számára.

Folyamatban van az EU-Kína kapcsolatok átértékelése és ehhez valamennyire kapcsolódik az orosz-ukrán háború eszkalációjának elkerülésére való kínai törekvés is. Sergio Mattarella olasz elnök 2024 novemberében tett kínai látogatása azonban rávilágított a Kína-Olaszország kapcsolatok stratégiai jelentőségére, amely potenciálisan befolyásolhatja az EU-Kína kapcsolatok dinamikáját szélesebb értelemben is.

Turizmus

Kína turisztikai szektora jelentős fellendülésen ment keresztül az idei évben, amelyet olyan stratégiai politikák támogatnak, mint a vízummentesség kiterjesztése 38 országra, köztük Magyarország állampolgáraira. 2024 harmadik negyedévében a külföldi látogatók száma elérte a 8,19 milliót, ami 48,8%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A nemzetközi utazások és az autentikus kulturális élmények iránti növekvő kereslet átformálja Kína turizmusát. A piac várhatóan 2025-re eléri a járvány előtti szintet, megszilárdítva Kína pozícióját a világ egyik vezető turisztikai központjaként.

A kiutazó turizmusban fontos, hogy a beutaztató országok minél célzottabb és lukratívabb ajánlatokkal rukkoljanak elő közösségi médiában, melyben kifejezetten élen jár, - főleg a Z-generáció körében - a Little RED használata. Akik, kitudják használni a platform adta lehetőségeket, elsőként szerezhetik meg a kínai turisták figyelmét.

xiaohongshu tourism - Dubai case

“Így is lehet szórakozni Dubajban” szólít fel a turisztikai kampány a kínai közösségi médiában. (Forrás: Valuechina.net)

Kínai tipusú karácsony

Végezetül a bejegyzést a kínai karácsonyi trendek áttekintésével zárjuk. Mivel Kínában a népesség csupán 2-8%-a keresztény (pontos idei adatot nem ismerünk), a karácsony inkább a vásárlás és egy másfajta ünneplés szezonja. Az ünnepi hangulatot kihasználva a kereskedelmi létesítmények és bevásárlóközpontok, plázák szezonális leárazásokkal vonzzák a vásárlókat. A karácsony nem hivatalos ünnep Kínában, a dolgozók és a diákok sem kapnak ezeken a napokon szabadnapot. Hongkongban és Makaón azonban, ahol a keresztény kulturális hatások befolyásosabbak és erősebbek voltak, az emberek minden évben kétnapos szabadságot kapnak. Kínában ugyanakkor a karácsony jelképezője a fenyőfa mellett a Mikulás.

Kétféle karácsonyi plakát, melyen a Karácsony ünneplése a fő üzenet. Azt egyik keresztény a másik szocialista stílusban készült. (Forrás: CCPosters.com)

Karácsony másnapja, Mao Ce-tung születésnapja

A keresztény világ Karácsonyt ünnepli december 26-án, a Föld másik felén, Kínában Mao Ce-tung 131 évvel ezelőtti születésnapjára emlékeztek meg sokan pl.: Saosan városában (Hunan tartomány), illetve Kína nagyvárosaiban egyaránt. Ez alkalomból sok helyen látogatják meg az emlékhelyeket, helyeznek el virágokat vagy épp forradalmi dalokkal emlékeznek az Új Kína megalapítójára.
Fotó
Mao Ce-tung egykori rezidenciája, Saosan városában. (Forrás: Wikipédia)
Szerző:高博

A bejegyzés trackback címe:

https://keletazsiafigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr5718767200

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása